Tohumcuk.com / BLOG

Tohum çimlendirmek için pek çok yöntem kullanılabilir. Aşağıdaki yöntem özel uygulamalara gerek olmadan çimlenebilen tohumlar için geçerlidir. Domates tohumu, patlıcan tohumu, biber tohumu, marul tohumu veya salatalık tohumu gibi tohumların çimlendirilmesinde kullanılabilir.

  • 1Bitki tohumlarını birkaç kat olacak şekilde katladığınız peçetenin üzerine aralarında mesafe kalacak şekilde dağıtın. Sıkışık bir şekilde koyarsanız tohumlar hava alamadığından çürüyebilir veya çimlense bile ilk çıkan filizler birbirine gireceğinden kırılarak tahrip olacaklardır.
  • 2Peçetemizi dikkatli bir şekilde tohumların dökülmeyeceğinden emin olarak katlayın.
  • 3Hafif ılık su ile peçeteyi ıslatın. Suyun çok sıcak olmadığından emin olun! 30 - 40C dereceyi geçmemesi gerekiyor.
  • 4Islatılan peçetenin nemini kaybetmeyeceği bir kap veya naylon poşet içerisine koyun. Bir gün kadar bekletin. Arada hava aldırarak bir fıskiye ile tekrar ıslatın. Çimlenme sırasında tohumların asla kurumaması gerekiyor. Sürekli nemli kalmaları hayati önem taşımaktadır.
  • 5Tohumlarınız bu süre içerisinde şişmiş veya çimlenmiş olurlar. Saksı toprağı ile doldurulmuş bir saksıya kendi boyları kadar derinliğe ekmelisiniz. Hemen ardın da sprey ile su vermelisiniz. Su verme işleminden sonra saksının üzerini şeffaf bir naylon ile kapatarak nem kaybını önlemelisiniz.
  • 6Zaman zaman naylonu açarak havalandırın ve sprey ile su verin. Kısa süre içerisinde tohumlarınızın çimlendiğini göreceksiniz.

Bu yöntemi kullanarak tohumlarınızı daha kısa sürede ve daha yüksek oranlarda çimlendirebilirsiniz.